Kapitalfondes opkøb afføder boom i nye familiekontorer

Jyske Capital satser på at udvide sin markedsandel som rådgiver for familiekontorer. ”Antallet af familier, som er blevet meget velhavende på at sælge til kapitalfonde, er jo eksploderet,” siger chef.
"Du skal have nogle edges at tilbyde, og hvor det hele samles et sted," siger Ulrik Bøg Hansen, Jyske Capital. | Foto: Jyskecapital
"Du skal have nogle edges at tilbyde, og hvor det hele samles et sted," siger Ulrik Bøg Hansen, Jyske Capital. | Foto: Jyskecapital

Kapitalfondes opkøb af familieejede virksomheder har de senere år været med til at sikre investorer i fondene pæne afkast. Men opkøbene og væksten i omfanget af virksomhedshandler har også bidraget bidraget stærkt til stigningen i antallet af familiekontorer herhjemme. Og især blandt storbankerne og deres rådgivere er konkurrencen også stigende, når de voksende formuer skal placeres.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også