Tidligere A.C. Milan-stjerne smider millioner i dansk firma

Danske Sky Garden vil indtage det afrikanske eCommerce-marked og til det formål, har virksomheden netop fået en millionindsprøjtning fra fodboldspilleren Keisuke Honda.
Den tidligere A.C. Milan-spiller Keisuke Honda har via sit selskab KSK Angel Fund investeret i danske Sky Garden. | Foto: Pedro H. Tesch/AP/Ritzau Scanpix
Den tidligere A.C. Milan-spiller Keisuke Honda har via sit selskab KSK Angel Fund investeret i danske Sky Garden. | Foto: Pedro H. Tesch/AP/Ritzau Scanpix
Frederikke Træholt

"Vi har skulle fuldstændig gentænke teknologien til afrikanske standarder. For hvordan laver man en leveringsservice til folk, der hverken har dankort eller adresse? Og i øvrigt på et marked, hvor der ingen tillid er."

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også