Biotekbranchen er flyvende og nu gælder det om ikke at læne sig tilbage

Biotekselskabet Nuevolution er lige blevet solgt for 167 mio. dollar, og flere andre unge har modtaget trecifrede millionbeløb i investeringer. Men nu skal der bygges videre på bioteksucceserne. "Det er altafgørende, at vi nu ikke bare læner os tilbage og tror, at det hele kører," siger Christian Elling, ledende partner i Lundbeckfonden Emerge.
Christian Elling, ledende partner i Lundbeckfonden Emerge. | Foto: Lundbeckfonden
Christian Elling, ledende partner i Lundbeckfonden Emerge. | Foto: Lundbeckfonden

Den tunge dyne med negativitet og dårligdomme er forsvundet fra den danske biotekhimmel. Danmark står nu med en blomstrende industri, der ikke bare har ført til milliardsalg af flere virksomheder, men også til de største investeringsrunder i Norden inden for sektoren, hvor prominente fonde som Orbimed og Wellington er med, skriver Finans.dk.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også