Kapitalfond tog over: Nu vil Logpoint købe op i jagten på vækst

Hovedparten af sikkerhedsvirksomheden Logpoint blev i sidste uge opkøbt af den nordiske kapitalfond Summa Equity. Nu er målet kraftig vækst og måske en børsnotering i horisonten.
Jesper Zerlang, topchef i Logpoint, nævner børsnotering som en mulig fremtid. Men lige nu handler det om at skabe en europæisk bastion. | Foto: Logpoint/pr
Jesper Zerlang, topchef i Logpoint, nævner børsnotering som en mulig fremtid. Men lige nu handler det om at skabe en europæisk bastion. | Foto: Logpoint/pr

Hastig vækst, lønsom vækst og først og fremmest europæisk vækst. 

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Relaterede artikler:

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

”Et historisk svært år påvirker selvfølgelig også årets resultat i Vækstfonden.," siger Camilla Ley Valentin, forperson i Vækstfonden.

Milliardtab i Vækstfonden

For abonnenter