Spar Nord Fonden bliver storaktionær i nedrykkerklub

Som udmeldt tidligere på året investerer Spar Nord Fonden i den børsnoterede fodboldklub AaB, der netop er rykket ud af Superligaen.
AaB i rødt og hvidt spillede Superliga-sæsonens sidste kamp i weekenden mod Silkeborg. | Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
AaB i rødt og hvidt spillede Superliga-sæsonens sidste kamp i weekenden mod Silkeborg. | Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Spar Nord Fonden, som ejer knap 20 pct. af pengeinstituttet Spar Nord, har besluttet at investere i fodboldklubben AaB og får status af storaktionær med en ejerandel på over 5 pct., fremgår af en børsmeddelelse.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også