En del af Watch Medier

KapitalWatchtorsdag9. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Kapitalfonde
  • Venturefonde
  • Business Angels
  • M&A
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Kapitalfonde
  • Venturefonde
  • Business Angels
  • M&A
  • Investeringsselskaber
  • Vækstbørs
17.08.2021kl. 18.18

Aktionær sår tvivl om milliardærs spac-status

Pershing Square Tontine Holdings burde behandles efter reglerne om investeringsselskaber, mener aktionær, som derfor sagsøger ejeren.
Foto: Mike Blake/REUTERS / X00030
Foto: Mike Blake/REUTERS / X00030
AF RITZAU FINANS

Verdens største spac, milliardær Bill Ackmans Pershing Square Tontine Holdings, er blevet sagsøgt af en aktionær, der mener, at selskabet snarere bør behandles efter reglerne om investeringsselskaber.

Det skriver Bloomberg News.

Søgsmålet er anlagt, mindre end en måned efter at Pershing Square Tontine Holdings opgav planer om en overtagelse af 10 pct. af Universal Music Group og udbetalte et stort honorar for investeringsrådgivning til Ackmans hedgefondselskab Pershing Square Capital Management.

Sagen kan få stor betydning, hvis den danner præcedens og spacs, eller "special purpose acquisition companies", mere generelt skal anses for investeringsselskaber, skriver Bloomberg.

Ifølge amerikansk lovgivning skal investeringsselskaberne ulig spacs nemlig registreres hos det amerikanske børstilsyn, SEC, og investeringsselskaberne er samtidig underlagt regler, der lægger begrænsninger på udbetalingen af honorarer for rådgivning.

Pershing Square Tontine Holdings blev skabt som en spac, det vil sige som en tom børsskal, der rejste penge med henblik på en senere fusion med eller opkøb af en virksomhed.

Ifølge søgsmålet har Pershing Square Tontine Holdings, dog hidtil alene ejet værdipapirer på linje med definitionen på et investeringsselskab, der netop drives med det for øje.

Ackman afviser dog, at Pershing Square Tontine Holdings nogensinde har investeret i værdipapirer, der vil kræve, at det skal registreres som investeringsselskab hos myndighederne, skriver Bloomberg. Selskabet ejer eller har ejet amerikanske statsobligationer og fonde med fokus på pengemarkedet, ligesom i øvrigt andre spacs gør, siger Ackman.

Sagen omtales også af New York Times, der hæfter sig ved, at sagsøgers hold af advokater blandt andet omfatter, Robert Jackson, der stod i spidsen for det amerikanske børstilsyn, SEC, frem til februar 2020.

Aktien i Pershing Square Tontine Holdings falder tirsdag 0,3 pct. til 20,07 dollar. Selskabet blev børsnoteret i september sidste år til en pris i samme størrelsesorden.

Globale virksomhedshandler når allerede årsrekord 

SEB-chef "advarer" om Spac-selskaber

De tomme børsskaller har mistet momentum  

Relaterede artikler:

  • Foto: Colourbox

    Globale virksomhedshandler når allerede årsrekord

  • Foto: TT NEWS AGENCY/VIA REUTERS / X02350

    SEB-chef "advarer" om Spac-selskaber

  • Spacs har mistet pusten på de amerikanske børsmarkeder. | Foto: CARLO ALLEGRI/REUTERS / X90181

    De tomme børsskaller har mistet momentum

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Peter Warnøe (tv.) og Michael Tandrup, begge er partnere i og medstiftere af Nordic Eye | Foto: Nordic Eye / PR
Investeringsselskaber

Nordic Eyes London-partner ser ind i "the perfect storm"

Kasper Kruse Petersen er sat i spidsen for Nordic Eyes satsning på secondaries. Fra kontoret i London, spår den nyslåede partner investeringskategorien stort potentiale i det nuværende marked.
  • Nye partnere træder ind i selskab bag Nordic Eye-fonde
  • Nordic Eye undersøger flere exit-muligheder i første fond

For abonnenter

Foto: Pr
Investeringsselskaber

ATP fik stort negativt milliardafkast: Private equity trækker op

For abonnenter

Toni Hohlbein er stifter af saas-selskabet sammen med Olafur Palsson og Andrew Dahl. | Foto: PR
Venturefonde

Startup henter 45 mio. kroner samtidig med lancering af produkt

For abonnenter

Jan Dal Lehrmann blev et offentligt kendt navn med sin deltagelse i tv-programmet Løvens Hule. | Foto: Anthon Unger
Venturefonde

Lehrmann Ventures cementerer ny strategi med navneskifte

Planen er, og har hele tiden været, at Agrointelli skal sælges inden for 1-3 år, fortæller Agrointellis adm. direktør Jens Brylle. Virksomheden er allerede i tæt dialog med flere interesserede, herunder en række af de store spillere i industrien, lyder det. Her ses Mogens Rüdiger, formand for virksomheden.
Venturefonde

Robotvirksomhed indleder ny runde og ser frem mod exit

For abonnenter

Thomas Dragsbæk (tv.), Søren Aabel Hammer (midtfor) og Dan Kortegaard Nielsen (th.) har med selskabet Mazepay tiltrukket sig stor opmærksomhed inden for de seneste år og hiver nu endnu en stor kapital hjem. | Foto: Pr/ Mazepay
Venturefonde

Fintechselskab hiver tocifret kapitalindsprøjtning hjem

For abonnenter

Læs også

Thomas Dragsbæk (tv.), Søren Aabel Hammer (midtfor) og Dan Kortegaard Nielsen (th.) har med selskabet Mazepay tiltrukket sig stor opmærksomhed inden for de seneste år og hiver nu endnu en stor kapital hjem. | Foto: Pr/ Mazepay
Venturefonde

Fintechselskab hiver tocifret kapitalindsprøjtning hjem

Med en ny investering i ryggen fra bl.a. Scale Capital kan det aarhusianske fintech-selskab snart vinde ind i det amerikanske marked.

For abonnenter

Foto: Pr
Investeringsselskaber

ATP fik stort negativt milliardafkast: Private equity trækker op

Modvind på de finansielle markeder kastede et negativt tocifret milliardafkast af sig for ATP i 2022. ATP kalder selv året ”historisk udfordrende”. Som en af få klasser, trækker unoterede aktier op. 

For abonnenter

Christian Motzfeldt er bestyrelsesformand i Ebbefos Holding. Han var adm. direktør i Vækstfonden fra 2001 til 2019. | Photo: Vækstfonden/pr
Investeringsselskaber

Nyt familiekontor går efter ejerskab i fire-fem selskaber

Formand Christian Motzfeldt kalder strategien i Ebbefos Holding meget langsigtet, men han er også klar til kortere ejerskaber og satser på velkendt teknologi til elektrificering af samfundet. 

For abonnenter

Job

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

  • Compliance Officer

  • Erhvervspartnere med ambitioner til Sparekassen Sjælland-Fyn

  • Senior Director – Kunder og Partnerskaber

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Nordic Eyes London-partner ser ind i "the perfect storm" – 09.25
  • ATP fik stort negativt milliardafkast: Private equity trækker op – 08.40
  • Lehrmann Ventures cementerer ny strategi med navneskifte – 08.37
  • Fintechselskab hiver tocifret kapitalindsprøjtning hjem – 8. feb.
  • Tidligere Irma-direktør opgiver forsøg på at redde Irma – 8. feb.
  • Regeringspartier slår ring om ATP efter "hårdt" og "trist" år – 8. feb.
  • Bryggeri rejser penge efter turbulent periode – 8. feb.
  • Robotvirksomhed indleder ny runde og ser frem mod exit – 8. feb.
  • ATP afviser politisk ønske om flere vækstinvesteringer – 8. feb.
  • Startup henter 45 mio. kroner samtidig med lancering af produkt – 8. feb.
Flere nyheder

Job

  • Porteføljemanager til danske ejendomme i PenSam

  • Compliance Officer

  • Erhvervspartnere med ambitioner til Sparekassen Sjælland-Fyn

  • Senior Director – Kunder og Partnerskaber

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

Se flere jobs

Watch Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Endpoint Management Administrator

  • Erfaren IT Supporter

  • Business Intelligence Specialist

  • Revisor med minimum et par års erfaring

Se flere jobs

Kolofon

KapitalWatch
Søg

Sektioner

  • Kapitalfonde
  • Venturefonde
  • Business Angels
  • M&A
  • Investeringsselskaber
  • Vækstbørs
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Henrik Tüchsen

ht@kapwatch.dk

Tlf.: 3330 8371

  • Om KapitalWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: 7077 7484

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: 7077 7484

Job

Abonnement

Prøv KapitalWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

kapitalwatch@infowatch.dk

Tlf.: 7077 7484

Læs mere om abonnement her

Adresse

KapitalWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: 3330 8371

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © KapitalWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
KapitalWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge